PRO POSKYTOVATELE ZDRAVOTNÍCH SLUŽEB
Je potřeba vést zdravotnickou dokumentaci? K čemu slouží, když si vše předáváme ústně?
Zdravotnická dokumentace je jednou z nezbytných součástí poskytování jakékoliv zdravotní služby, což jistě mobilní specializovaná paliativní péče je (byť zdaleka nejen zdravotní). Jednak nám její vedení přikazuje platná legislativa (Zákon 372/2011 Sb., o zdravotních službách, a vyhláška 137/2018 Sb., o zdravotnické dokumentaci). Zároveň je naší ochranou v případě nějakého sporu, stížnosti na poskytnutou péči.
Ale hlavně, pokud chceme poskytovat kvalitní zdravotní péči (nejen v paliativě), tak se bez ní neobejdeme. Určitě si zvládneme předat a zapamatovat informace o 2 či 3 pacientech do služby. Nicméně v momentě, kdy služba začne růst a pacientů přibývat, tak to již přestává být možné. Navíc si určitě nebudeme pamatovat, co se dělo týden nebo měsíc zpět. Dobře vedená zdravotnická dokumentace nám ve výsledku může práci i ulehčit – předávat si budeme jenom zásadní věci, pravděpodobné komplikace a zbytek najdeme v dostupné dokumentaci. Usnadní nám to i podávání medikace, včetně té pohotovostní.
K usnadnění vedení a sdílení zdravotnické dokumentace je možné použít různé programy. Vzhledem k práci v terénu v rámci mobilní specializované paliativní péče je jistě přínosné, aby daný program byl přístupný i mimo kanceláře domácího hospice. Je možné používat předdefinované texty k ulehčení práce, ale vždy obezřetně (riziko ponechání části původního textu, který neodpovídá realitě).