Cílem projektu je vytvořit prostředí pro zvýšení dostupnosti paliativní péče v nemocnicích akutní, následné a dlouhodobé péče prostřednictvím vytvoření nového samostatného programu paliativní péče, nastavení a ověření metodik a Standardů zveřejněných ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví. Ověřením (měřitelností úspěchu) bude, že do konce roku 2026 bude alespoň 5 pilotních nemocnic v programu paliativní péče pokračovat (tzn. v rámci nemocnic bude poskytována paliativní péče prostřednictvím paliativních týmů dle vytvořených postupů).
Dílčí cíle projektu:
Vytvořit v průběhu realizace projektu pracovní postup k implementaci programu paliativní péče v nemocnicích akutní a následné péče, tzn. do konce roku 2021 vytvořit Metodiku zavádění paliativní péče v nemocnicích akutní a následné péče, která bude uveřejněna na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR a odborné České společnosti paliativní medicíny jako metodický základ programu.
Vytvořit soubor indikátorů kvality v oblasti nemocniční paliativní péče - zavést a zveřejnit ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví Standardy poskytování nemocniční paliativní péče do konce roku 2021. Nezbytnou součástí je také standardizace této péče, ke které by měly přispět Standardy paliativní péče a Metodika k jejich implementaci.
Vytvořit edukační program zaměřený na paliativní péči v nemocnicích akutní, následné a dlouhodobé péče do konce roku 2021, tzn. na webových stránkách odborné České společnosti paliativní medicíny a webových stránkách projektu bude zveřejněn přístupný edukační materiál pro všechny poskytovatele zdravotních služeb, aby k jednotlivým výstupům projektu měli přístup.
Působení konziliárních paliativních týmů bude pokračovat po ukončení projektu v 5 pilotních nemocnicích, tzn. do konce roku 2026 bude alespoň 5 ze 6 původních pilotních zdravotnických zařízení (7 paliativních týmů) provozovat nemocniční paliativní tým dle Metodiky a Standardů.
Zvýšit povědomí a informovanost o problematice paliativní péče obecně, ale hlavně o dostupnosti péče, resp. o možnostech nabídky služeb paliativní péče nemocným (paliativním pacientům) v nemocnicích akutní a následné péče včetně dlouhodobé do konce roku 2021 prostřednictvím tiskových zpráv v novinách, výstupů v médiích, odborných konferencí, informační kampaně, webového portálu a vytvořením informačních materiálů (letáků).
Zvýšit kvalitu života a spokojenosti pacientů ošetřených paliativními týmy. Do konce roku 2021 bude pomocí dotazníkového průzkumu prokázáno, že spokojenost pacientů stoupla od prvotní indikace do stanoveného časového intervalu paliativní péče o 65 %.
Dotační řízení
Ministerstvo zdravotnictví schválilo v dubnu 2019 celkem sedm žádostí o dotaci na podporu paliativní péče v lůžkových zdravotnických zařízeních v celkové částce 32 milionů Kč. V průběhu 21 měsíců zde bude probíhat pilotní projekt, který ověří nákladovost této péče. Dotace bude směřovat do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice Olomouc, Krajské zdravotní a. s., Nemocnice Jihlava i do Fakultní nemocnice v Motole, a to jak na paliativní péči pro dospělé, tak pro děti.
Podmínkou pro získání dotace z programu „Podpora paliativní péče – zvýšení dostupnosti zdravotních služeb v oblasti paliativní péče v nemocnicích akutní a následné péče“ bylo personální zajištění specializovaného paliativního týmu ve složení vedoucí lékař (0,5 úvazku) a lékař (0,5 úvazku), oba s ukončeným vzděláním v paliativní medicíně, klinický psycholog (0,5 úvazku), zdravotní sestra (plný úvazek) a sociální pracovník (0,5 úvazku). Ve stanoveném termínu bylo podáno devět žádostí o dotaci, z toho jedna žádost neprošla posouzením oprávněnosti žadatele. Odborné hodnocení projektových žádostí provedla komise pro hodnocení žádostí o dotaci, jejímiž členy byli zástupci Ministerstva zdravotnictví, Svazu zdravotních pojišťoven, Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR a České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP.
„Finanční dotací chceme podpořit a standardizovat specializovanou paliativní péči v nemocnicích. V USA má 80 % nemocnic vlastní paliativní program, u nás je to méně než 5 %, většina lidí tak umírá v nemocnicích bez přístupu k paliativní péči. Projekt zároveň ověří, zda je existence paliativních týmů efektivní a jak se odrazí v datech o nákladovosti a kvalitě péče. Kvalita dožití našich pacientů musí být pokud možno co nejvyšší,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Paliativní konziliární tým zajišťuje konzultace a intervence paliativních specialistů pro všechna oddělení nemocnice. Nedílnou součástí paliativní péče je tišení bolesti a dalších fyzických symptomů, stejně jako řešení problémů psychické, sociální a spirituální povahy, péče je poskytována pacientům se závažným, zejména život limitujícím onemocněním, dospělým i dětským, zároveň s kauzální léčbou. Dostupná literatura ukazuje, že tento model tzv. časné paliativní péče, vhodný zejména pro nemocniční prostředí, má významný pozitivní efekt na kvalitu života pacientů, kontrolu symptomů a prožívání jejich blízkých. U některých diagnostických skupin má také vliv na delší dožití pacientů a zároveň tato péče nezvyšuje náklady systému.
Cílem programu je pilotní testování paliativních týmů v nemocničních zařízeních, ověření vytvořené Metodiky implementace a Standardů paliativní péče v nemocničních zařízeních v klinické praxi a využití výstupů pilotního ověření. Pilotní provoz paliativních týmů zároveň slouží ke zmapování činnosti a finanční náročnosti paliativních týmů prostřednictvím informací o zdravotních výkonech, případně k nastavení úhradových mechanismů a k jejich prověření v praxi. Výstupem ověření výčtu výkonů použitých v pilotním provozu může být nastavení finálního souboru výkonů k vykazování zdravotních služeb.
Dokumety ke stažení
Metodika implementace programu paliativní péče v lůžkovém zdravotnickém zařízení
Metodika implementace programu paliativní péče v lůžkovém zdravotnickém zařízení“ vznikla v rámci první fáze projektu „Podpora paliativní péče – zvýšení dostupnosti zdravotních služeb v oblasti paliativní péče v nemocnicích akutní a následné péče“, který se realizuje v období let 2017 až 2021.
PALIATIVNÍ PÉČE V ČESKÉ REPUBLICE
Situační analýza
Autoři: MUDr. Ladislav Kabelka, Ph.D. MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D. PhDr. Martin Loučka, Ph.D.
České společnost paliativní medicíny ČLS JEP 2016
Záverečná zpráva ke klíčové aktivitě č.1
Závěrečná zpráva ke klíčové aktivitě č.1 projektu Podpora paliativní péče zvýšení dostupnosti domácí specializované paliativní péče
Autoři: PhDr. Martin Loučka, Ph.D., Mgr. Kristýna Poláková, Mgr. Karolína Vlčková